Loki

Loki jest przebiegłym bogiem-oszustem z mitologii nordyckiej.

Traktowany jako nominalny członek boskiej hierarchii, zajmuje wysoce ambiwalentną i ostatecznie wyjątkową pozycję wśród bogów, gigantów i innych rodzajów istot duchowych zamieszkujących przedchrześcijańską religię nordycką.

Świadczą o tym jego rodzinne relacje. Jego ojcem jest gigant Farbauti. Jego matką jest Laufey. Laufey może być boginią, olbrzymką lub czymś zupełnie innym – ocalałe źródła milczą na ten temat. Loki jest ojcem Hel, bogini podziemia; Jormunganda, wielkiego węża, który zabijaThora podczas Ragnaroku; oraz Fenrira, wilka, który odgryza jedną z dłoni Tyra i który zabija Odyna podczas Ragnaroku.

Ze swoją żoną Sigyn, ma również syna o imieniu Nari lub Narfi.

Loki często wpada w konflikt nie tylko z oczekiwaniami społecznymi, ale także z tym, co moglibyśmy nazwać „prawami natury”. Oprócz wyżej wymienionego potomstwa Loki jest także matką Sleipnir, konia Odyna, którego Loki urodził po przemianie w klacz i zalotach ogiera Svadilfari.

Loki jest boskim spryciarzem, osobą, której zdecydowanie nie można ufać, nawet jeśli „przynosi dary”. Goni jedynie za własną przyjemnością czy rozrywką, nie bacząc na szkody, których się dopuszcza, a które często są powodem jego radości. Loki płaci za to ewentualnie, będąc przykutym z rozkazu innych bogów do skały, gdzie jadowity wąż toczy jad w jego ciało.